Vláda zahrnula farmaceutický průmysl mezi strategická odvětví. Chce posílit soběstačnost Česka a EU
Farmaceutický průmysl získává výraznou státní podporu. Společně s odvětvími jako automobilový, obranný či bezpečnostní průmysl byla výroba léků zařazena mezi úzký okruh strategických odvětví, na které se vládní politika do budoucna zaměří. Cílem je díky důrazu na biotechnologie, výrobu léčivých látek a léků snížit závislost Česka a EU na dovozu ze třetích zemí.
Farmaceutický průmysl získal v nové Hospodářské strategii České republiky významné místo mezi odvětvími důležitými pro zajištění bezpečnosti státu. České asociaci farmaceutických firem (ČAFF) se ve spolupráci se Svazem průmyslu a obchodu ČR (SP ČR) a Ministerstvem zdravotnictví ČR podařilo prosadit farmaceutický průmysl jako jedno ze strategických odvětví. „Po dlouholetém úsilí a díky významné podpoře z ministerstva zdravotnictví by nyní mohly být vytvořeny důležité nástroje podporující rozvoj farmaceutického průmyslu a ten následně podpoří národní zdravotní systém i českou ekonomiku,“ říká výkonný ředitel ČAFF Filip Vrubel. „ČAFF nabídne státu spolupráci při tvorbě implementačních plánů, se kterými strategie počítá, a již nyní v rámci platformy ČAFF pracujeme na sběru příkladů dobré praxe ze zahraničí. Do roka bychom také rádi vyřešili otázku případných strategických investic státu zaměřených na zavedení či rozšíření výroby kriticky důležitých léčiv,“ doplnil Vrubel.
Seznam kriticky důležitých léků zveřejněný Evropskou lékovou agenturou a Evropskou komisí v prosinci 2023 obsahuje více než 200 aktivních látek, jejichž dostupnost a pravidelnost dodávek je zásadní pro zabezpečení zdravotní péče v EU. Většina těchto léků jsou generika (v EU představují tyto patentově nechráněné léky asi 70 % všech předepsaných léků), jde například o antibiotika jako amoxicilin, metformin pro léčbu diabetu či tamoxifen pro léčbu rakoviny prsu. „Podpora výroby kriticky důležitých léků je klíčovou agendou pro Česko, i celou EU. V mnoha zemích již vidíme konkrétní kroky podporující evropský farmaceutický průmysl. Máme výjimečnou příležitost ovlivnit přístup EU jak k průmyslu, tak k zajištění dodávek léčiv pacientům a Hospodářská strategie ČR je prvním krokem z mnoha,“ vysvětluje náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček, který zároveň spolupředsedá evropské pracovní skupině v Critical Medicines Alliance. Ta se věnuje tématu posílení výrobních kapacit v EU v oblasti kritických léčiv a předcházení jejich nedostupnosti.
Pro farmaceutický průmysl, který je klíčovým hráčem české ekonomiky, přináší zařazení mezi strategická odvětví příležitost i ve výzkumu a inovacích. „Je obrovský posun, že stát přestal vnímat farmaceutický průmysl pouze jako poskytovatele léků, ale také jako strategické ekonomické odvětví s vysokou přidanou hodnotou, výzkumem a vývojem a výrobní základnou. Budeme pracovat na tom, abychom cíle Hospodářské strategie ČR přetavili do konkrétních projektů a rozšířili tak český ekonomický potenciál,“ uvádí člen představenstva SP ČR pro oblast zdravotnictví a generální ředitel společnosti LINET Tomáš Kolář.
Výrobní farmaceutický průmysl – miliardy do státního rozpočtu
V nové Hospodářské strategii ČR se farmaceutický průmysl objevuje hned dvakrát. Poprvé v kapitole zaměřené na podporu pokročilých technologií s cílem nasměrovat investice do high-tech průmyslu s vysokým potenciálem, včetně biotechnologií a farmaceutické výroby. Zásadní je ale zařazení farmaceutického průmyslu do kapitoly strategických odvětví, a farmaceutické společnosti tak mají hrát zásadní roli při posílení strategické nezávislosti v dodávkách léčivých přípravků.
Také vliv výrobního farmaceutického průmyslu na českou ekonomiku není nezanedbatelný a v čase roste. Ze všech odvětví zpracovatelského průmyslu má nejvyšší přidanou hodnotu v přepočtu na zaměstnance a podíl na české ekonomice tvoří asi jeden a půl procenta HDP. Farmaceutický průmysl je sice například v porovnání s autoprůmyslem nominálně malý, ale jeho přidaná hodnota je dvakrát vyšší. V posledních letech se opakovaně jeden z výrobců léčiv v Česku umístil mezi TOP20 největších plátců korporátní daně u nás. Pokud sečteme odvody na daních a za zaměstnance, farmaceutický průmysl přispívá do veřejných rozpočtů okolo šestnácti miliard korun ročně. Česká asociace farmaceutických firem se dlouhodobě věnuje podpoře a rozvoji farmaceutického výzkumu, vývoje a výroby v ČR. Mezi více než 30 jejími členy je aktuálně dvanáct farmaceutických firem s výrobou na území Česka, což představuje naprostou většinu výrobní kapacity léčivých přípravků u nás.
ČAFF je mimo jiné součástí strategického projektu Regionální hospodářské komory Brno – technologické platformy Life Sciences 4.0, jejímž cílem je společně podporovat farmaceutickou vědu i průmysl. Klíčovým spolupracujícím partnerem asociace je Masarykova univerzita v Brně, VUT v Brně a statutární město Brno. Důležitým posunem vpřed a naplňováním cílů je navázání spolupráce Life Sciences 4.0 a ČAFF s Farmaceutickou fakultou MU Brno, když univerzita započala se svým projektem BioPharma Hubu, který bude do tří let domovskou základnou Farmaceutické fakulty MU a část prostor poslouží preklinickému výzkumu, molekulární biologii, a dokonce výrobě malých šarží léčiv, například pro klinické studie.
Co je Hospodářská strategie ČR?
Hospodářská strategie ČR je klíčový dokument s dosahem do roku 2040. Její hlavní úlohou je připravit zemi na budoucí výzvy, jako jsou stárnutí populace, klimatické změny, technologické inovace či geopolitické proměny. Součástí strategie je také zajistit, aby se Česko stalo státem s konkurenceschopnější a udržitelnější ekonomikou. Dokument zdůrazňuje potřebu investic do vzdělávání, inovací, digitalizace a moderní infrastruktury. Klíčovým cílem je dostat Českou republiku mezi TOP10 zemí EU v závislosti na hrubý domácí produkt na osobu. Zároveň bude možné strategii pravidelně aktualizovat, aby reagovala na nové trendy a výzvy.