Farmaceutické firmy darovaly Ukrajině téměř 800 tisíc balení léků. Včera vyjel další kamion s pomocí

Desetitisíce balení antibiotik, léků na tlumení bolesti pro urgentní medicínu, přípravky na léčbu infekcí, adrenalin či léky na cystickou fibrózu. Od začátku března darovaly Ukrajině farmaceutické firmy skoro osm set tisíc balení léčivých přípravků. Většinu věnovaly členské společnosti České asociace farmaceutických firem. Za koordinace Ministerstva zdravotnictví ČR byly vypraveny čtyři kamiony s pomocí, včera odjel pátý kamion.

První várka s 57 paletami humanitární pomoci ukrajinským pacientům odjela z Česka již v polovině března. Farmaceutické firmy sdružené v České asociaci farmaceutických firem (ČAFF) tak reagovaly na akutní potřebu velkého množství specifických léčiv pro ukrajinské pacienty. „Darované léčivé přípravky byly v pořádku dopraveny do Lvova a Kyjeva. Zpočátku šlo hlavně o léky pro urgentní medicínu, postupně se poptávka mění a naše členské společnosti darovaly v dalších fázích pomoci i léky pro chronické pacienty, například pro děti s poruchami štítné žlázy,“ říká výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem Filip Vrubel.

Z členských společností ČAFF darovaly dosud Ukrajině léky skrze Ministerstvo zdravotnictví ČR společnosti Ewopharma, Glenmark Pharmaceuticals, PRO.MED.CS, Stada, Viatris a Zentiva. Další léky věnovaly členské firmy ze svých zahraničních poboček napřímo nebo prostřednictvím humanitárních mechanismů ostatních členských států EU. „Velmi si vážím iniciativy členských firem ČAFF, které už na začátku konfliktu na Ukrajině nabídly velké objemy léků na předpis a celkem následně darovaly více než půl milionu balení potřebných léčiv. K tomu navíc samy či spolu se svými zaměstnanci poslaly na humanitární účely další finanční dary,“ uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Společnost Zentiva darovala z různých poboček v Evropě více než 670 tisíc balení léčiv, včetně specifických přípravků například pro oblast dětské endokrinologie. Léky v hodnotě jedenáct milionů dolarů na akutní terapie pro ukrajinské uprchlíky věnovala izraelská centrála společnosti Teva Pharmaceuticals. Její pomoc zahrnovala asi 27 milionů dávek léků, převážně antibiotik, a také asi 82 tisíc balíků hygienických produktů pro kojence a děti. Ze zahraničí vypravily své kamiony i firma Sandoz či Egis, jejichž české pobočky jsou členy ČAFF.

Další statisíce na charitu či nové notebooky

Od začátku války na Ukrajině se zapojili spontánně do pomoci i zaměstnanci našich členských farmaceutických firem, kteří mezi sebou vybrali statisíce korun. Ve spolupráci s organizací Člověk v tísni vynesla například zaměstnanecká sbírka společnosti Viatris téměř 90 tisíc korun, samotný Viatris pak věnoval finanční dar sto tisíc korun.

Částkou 250 tisíc podpořila organizaci Člověk v tísni společnost Ewopharma. Sto tisíc korun darovala Člověku v tísni společnost ze Skupiny ÚJV, jejíž divize, výrobce radiofarmak, je členem ČAFF. Z této částky polovinu tvořily individuální příspěvky zaměstnanců. Na konci března ÚJV Řež věnovala obcím Husinec-Řež a Klecany deset plně vybavených notebooků pro středoškoláky a školní potřeby pro mladší žáky z ukrajinských rodin. Počítače používají děti z ukrajinských rodin při výuce v Základní umělecké škole v Klecanech. „Ve spolupráci s obcemi také připravujeme podmínky pro pravidelnou výuku češtiny v našich prostorách přímo zde v Řeži, konkrétně v Konferenčním centru a přilehlých zasedacích místnostech,“ upřesnil ředitel divize Radiofarmaka ÚJV Řež Patrik Špátzal.

Česká společnost Zentiva díky rychlé reakci svých týmů efektivně pomohla a zajistila urgentní pomoc v řádu prvních několika hodin. Zapojila se do podpory evakuace a ubytování ukrajinských uprchlíků, organizace sbírek oblečení, hraček i peněz, včetně finančního daru pro Ukraine Humanitarian Fund pod záštitou OSN.

Některé farmaceutické společnosti sdružené v ČAFF mají také část svých zaměstnanců na Ukrajině, i těm aktivně pomáhají. Společnost Viatris například zajišťuje těmto lidem, kteří s rodinami uprchli před válkou do Česka, ubytování, jazykové kurzy či školku pro děti. Obdobnou pomoc poskytuje svým ukrajinským kolegům, kteří uprchli do Česka, i společnost Sandoz. Společnost PRO.MED.CS zase posílá adresnou pomoc svým zaměstnancům přímo na Ukrajinu. „Pravidelně vyplácíme mzdy všem našim zaměstnancům z ukrajinské pobočky. Všichni zůstávají v zaměstnaneckém poměru i přes zásadní překážky v práci,“ upřesnilo vedení společnosti PRO.MED.CS.

Pomoc koordinovaná ministerstvem zdravotnictví

Pomoc farmaceutických firem a distributorů léčiv je koordinovaná Ministerstvem zdravotnictví ČR, které je relevantním partnerem jak pro ukrajinskou vládu, tak tamní ministerstvo zdravotnictví, jež pravidelně vydává seznam urgentních léčiv.

Tato forma spolupráce je nutná, aby se léčiva dopravovala v kontrolovaných podmínkách v souladu s legislativou, a zachovala se i jejich účinnost a bezpečnost a zabránilo se znehodnocení či zneužití léků. „Chtěl bych ČAFF a jejich členům poděkovat za poskytnuté dary a také za společnou práci na tvorbě modelu převodu těchto léků. Díky této koordinaci jsme společně našli správné řešení, abychom zaručili, že léčiva dopravovaná na Ukrajinu zůstanou účinná, kvalitní a bezpečná a pacientům skutečně pomohou,“ doplnil ministr Válek.

Humanitární pomoc probíhá prostřednictvím společného Mechanismu civilní ochrany EU a Střediska pro koordinaci odezvy na mimořádné události. Léky z Česka se odvážejí kamiony do skladu humanitární pomoci v Polsku. Partnerem ministerstva zdravotnictví jsou kromě České asociace farmaceutických firem také Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru a Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP). Dopravu prvních tří kamionů poskytla zdarma Alliance Healthcare a bezplatné právní služby kancelář PRK Partners.

Darované léky:

  • léky pro léčbu akutních a chronických onemocnění dýchacích cest, infekcí aj.,
  • léky na silnou bolest a horečky, adrenalin, heparin k prevenci a léčbě trombóz,
  • antibiotika, vysokodávkové vitaminy, léky na cystickou fibrózu,
  • léky na kardiovaskulární onemocnění či onemocnění mozku a další.

O ČAFF

Česká asociace farmaceutických firem sdružuje hlavní výrobce a dodavatele generických a biosimilárních léků v Česku, včetně domácích výrobců léčiv. Je členem evropské asociace farmaceutických firem Medicines for Europe, jež zaštituje společnosti z oboru z celé Evropy. ČAFF je v členské síti Hospodářské komory ČR a Unie zaměstnavatelských svazů ČR.