Vojtěchův muž Filip Vrubel nově šéfuje farmaceutické asociaci

11. 1. 2021 Ze Zdravotnictví (vlb)

Filip Vrubel, bývalý náměstek ministerstva zdravotnictví z éry Adama Vojtěcha (ANO) skončil v úřadu spolu se svým šéfem. Nyní se stává novým ředitelemČeské asociace farmaceutických firem (ČAFF), která sdružuje hlavní výrob cegenerických a biosimilárních léků v České republice.

Mezi jeho hlavní priority mají podle tiskové zprávy patřit posílení image generického průmyslu v rámci českého zdravotního systému i tuzemské ekonomiky, aktivní podpora stabilního podnikatelského prostředí se zaměřením na udržitelnou regulaci cen a úhrad léčiv, jakož i hladká transformace cílů Farmaceutické strategie pro Evropu do českého prostředí. Ve funkci od 1. ledna 2021 střídá dosavadního výkonného ředitele Martina Mátla.
Vrubel se v oblasti lékové politiky pohybuje dlouhodobě. V letech 2009 až 2012 zastával pozici ředitele odboru farmacie na ministerstvu zdravotnictví, od roku 2013 působil jako odborný náměstek ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv, zodpovídal za všechny regulatorní a dozorové agendy ústavu. Téměř čtyři roky strávil také v poradenském sektoru v mezinárodní advokátní kanceláři DeloitteLegal, kde se stal advokátem a zabýval se oblastí farmaceutického práva, analýzami trhu a regulacemi ve zdravotnictví.
Na ministerstvu zdravotnictví se jako náměstek věnoval zejména legislativě v oblasti dostupnosti léčiv pro pacienty v ČR, lékovému záznamu pacienta, dalším nadstavbovým funkcionalitám eReceptu a úpravě systému regulace cen a úhrad léčiv za účelem zajištění cenově dostupné léčby pro co nejširší spektrum pacientů. Těmto tématům se plánuje věnovat i nadále v nové funkci výkonnéhoředitele ČAFF.
„Je to velmi důležitý milník pro ČAFF, přivést do asociace osobu s takovými zkušenostmi a znalostmi, jako je Filip Vrubel. Pomůže nám dále rozvíjet vztahy mezi členskými společnostmi a našimi partnery ve zdravotnictví. Zejména v době pandemie se potvrdila důležitá role farmaceutického průmyslu pro naši ekonomiku a společnost. Úkolem nového ředitele bude pokračovat ve spolupráci s regulátory na zajištění dlouhodobé udržitelnosti lékové politiky v ČR, která, jak věříme, musí spočívat v existenci široké dostupnosti léčiv pro všechny pacientyza férovou cenu,“ uvedl Juan Carlos Conde, předseda představenstva ČAFF a generální ředitel Teva Pharmaceuticals CR.
„Rád bych navázal na své dosavadní poslání a hledal synergii mezi státem, veřejnoprávními institucemi a dodavateli léčiv, a přispěl tak k zakotvení udržitelného systému rychlého vstupu cenově dostupnějších a bezpečných léčiv na český trh včetně stabilních dodávek a skladových zásob léčiv v ČR,“ říká sám Vrubel.