Farmaceutická strategie slibuje soběstačnější trh a snazší přístup pacientů k léčivům v EU

26. 11. 2020 euroactiv.cz
Kateřina Zichová

Větší soběstačnost a dostupnější léky. To předpokládá nová farmaceutická strategie z dílny Evropské komise, která chce v příštích letech docílit férové konkurence mezi farmaceutickými firmami, usnadnit situaci producentům generických léků a zajistit dostatek klíčových léčiv na trhu i v době krize.

Komise návrhem nové strategie reaguje na dlouhodobý nedostatek některých léků na evropském trhu, který zvýraznila současná pandemie covidu-19. Unijní exekutiva se proto podle strategie chystá v příštích měsících a letech přijít s konkrétními návrhy, které by například v krizi umožňovaly vyrábět generické léky bez souhlasu výrobců původních přípravků.

Generická léčiva jsou kopie originálních medikamentů, které mohou přijít na trh po vypršení patentové ochrany originálu. Komise však usiluje o to, aby byl jejich prodej v krizi možný i dříve.

Pravidla Světové zdravotnické organizace umožňují výjimečně povolit produkci léků bez souhlasu vlastníků patentu, Komise se však přes řadu výzev europoslanců během současné pandemie zdráhala tuto výjimku uplatnit. Nyní Brusel vyzval členské státy, aby tak v čase zdravotnické krize samy činily.

„Koronavirová pandemie nám důrazně připomněla, že potřebujeme posílit naše zdravotnické systémy. Týká se to i přístupu k bezpečným, efektivním a vysoce kvalitním lékům za dostupné ceny,“ uvedla k plánu předsedkyně komise Ursula von der Leyenová.

Evropská komise zveřejní ve středu 25. listopadu Farmaceutickou strategii EU, kterou chce mimo jiné snížit závislost Evropy na klíčových materiálech z jiných kontinentů. Práce na reformě ale teprve začíná.

Větší soběstačnost Evropy a nižší ceny léčiv

Unijní exekutiva se chce v budoucnu zaměřit mimo jiné také na důsledné dodržování antimonopolních pravidel, které by zajistilo, aby velké společnosti nebránily dalším firmám vyrábět a prodávat levnější léky, což nyní podle zjištění Bruselu někdy činí.

Snaha o lepší dostupnost levnějších léků může mnoha velkým farmaceutickým firmám snížit zisky. „Tlak na co možná nejnižší cenu generik je jedním z hlavních důvodů, proč se velká část dodavatelských subjektů stěhuje mimo Evropu, a kontinentu tak v krizových chvílích může chybět léková soběstačnost,“ komentoval novou strategii Komise výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem Martin Mátl, podle něhož by s návrhy Bruselu měla být spojena debata o cenové politice.

Díky větší unijní koordinaci navržené Komisí by se podle něj mohly generické léky snáze dostávat na český trh, čímž by český zdravotní systém „mohl ušetřit nemalé finanční prostředky, což by pozitivně pocítili sami pacienti“.

„Farmaceutickou strategií pro Evropu plníme svůj závazek vytvořit farmaceutické prostředí, které obstojí i v budoucnu a bude zaměřené na pacienty a v němž bude průmysl EU moci inovovat, prosperovat a udržet si svoji pozici světového lídra,“ uvedla ke strategii eurokomisařka pro zdraví a bezpečnost potravin Stella Kyriakidesová.

Agenda zdraví bude v centru pozornosti i v druhé polovině roku, a to nejen v souvislosti s pandemií covidu-19. Komise má na konci roku v plánu představit Evropský plán boje proti rakovině a odhalit dlouho očekávanou farmaceutickou strategii.

Produkce na evropském trhu

Komise chce po konzultacích s farmaceutickými firmami v příštím roce navrhnout možné pobídky, které by je přiměly přesunout část produkce klíčových léčiv z asijských zemí do Evropy. Unijní exekutiva hodlá také firmy přimět k tomu, aby v případech krize měly připraveny zásoby nezbytných léčebných prostředků.

Strategie je podle Komise druhým krokem na cestě k evropské zdravotní Unii. Tím prvním byl začátkem listopadu návrh na posílení pravomocí Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) a Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), které by v budoucnu mohly výrazněji koordinovat zdravotnická opatření na unijní úrovni.

Návrhy Komise však musejí schválit členské státy, do jejichž výhradních pravomocí otázky týkající se veřejného zdraví spadají a své kompetence mnohdy Bruselu svěřují neochotně. Rada na úrovni ministrů členských zemí by o novém plánu Komise měla jednat příští týden.