Babiš chce omezit závislost Evropy na lécích z Asie

28. 8. 2020 Právo
(red)


Evropa podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nemůže být závislá na mimoevropských výrobcích léčiv. Při návštěvě firmy Zentiva v pražských Dolních Měcholupech řekl, že vláda má zájem, aby firma v ČR expandovala. Mimo Evropu, zejména v Číně a Indii, se vyrábí třetina léků stejně jako účinných látek.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na to upozorňoval i při jednání s kolegy z EU. Důvodem je tlak na co nejnižší ceny léků a léčiv, kde mají asijské země výhodu.

„Evropa nemůže být závislá na léčivech mimoevropských producentů, máme zájem být soběstační. Máme vůli podpořit české firmy, které významnou měrou podpořily dostupnost léčiv v době covidu-19,“ řekl Babiš. Zentiva v březnu navýšila výrobu léků s paracetamolem, který snižuje horečku, jeden z hlavních příznaků covidu-19.

Vyráběla také dezinfekci. Podle ministra Vojtěcha se o konkrétní částce podpory Zentivy nemluvilo, jde spíš o vizi. „Jeden z důvodů je závislost na dodávkách nejen léčiv, ale i látek, ze kterých se vyrábějí, zejména z Asie,“ uvedl. „Zentiva má zájem budovat další kapacity, tak aby nastavila celý proces tady a nebyla závislá na dodávkách látek ze zahraničí,“ dodal.

EU pracuje na posílení odolnosti při zajištění léků. „Připravovaná strategie by se měla zaměřit na základní příčiny problému s dostupností léčiv, kterým je současná prioritizace nákupů za co nejnižší ceny.

Cílem by mělo být vytvoření udržitelného a zdravého konkurenčního prostředí a celková optimalizace evropského regulačního rámce,“ řekl Právu ředitel České asociace farmaceutického průmyslu Martin Mátl.