ČAFF diskutoval s předsedou vlády Babišem kroky k bezproblémovému zajištění dodávek léčiv pro pacienty

Aktuální debata v institucích Evropské unie (EU) řeší budoucí koncept strategie farmaceutického průmyslu v celé Evropě. Klíčové iniciativy mají za cíl připravit zdravotní systémy členských států na přeshraniční zdravotní hrozby v přímé návaznosti na globální pandemii covid-19. Tuto situaci aktivně řeší Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF), jejíž zástupci se sešli na Úřadě vlády s premiérem Andrejem Babišem.

Hlavním tématem byla součinnost vládních zástupců České republiky při budování farmaceutické strategie, která si klade za cíl zlepšení procesu dodávek léků pro pacienty a snížení závislosti na třetích zemích. „Dialog mezi farmaceutickými firmami a vládou je velmi důležitý. Obzvlášť v době koronavirové krize považujeme výměnu informací v oblasti zabezpečení dodávek léčiv pro pacienty se zástupci státu za klíčový krok,“ uvedl Martin Mátl, výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem.

„Oblast zdravotnictví je pro naši vládu velkou prioritou. Situace související s koronavirovou krizí upozornila na potřebu maximální kooperace s farmaceutickými firmami v České republice v oblasti zajištění léčiv pro naše občany,“ uvedl premiér Andrej Babiš. Na setkání byl přítomen také vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula, který přislíbil aktivní komunikaci s Českou asociací farmaceutických firem. „Chci být prostřednictvím profesora Prymuly pravidelně informován o všech novinkách, které v oblasti budoucí farmaceutické strategie na poli Evropské unie probíhají,“ dodal premiér Babiš.

ČAFF, která je součástí organizace Medicine for Europe, je přesvědčena, že v rámci budoucí farmaceutické strategie by EU měla zajistit stávající a podpořit nové investice do výroby generických léčiv a biosimilars tím, že zavede udržitelná pravidla pro výběrová řízení, lékovou regulaci a nové způsoby cenové a úhradové regulace. Priority farmaceutické strategie by měly cílit na dostupnost léků a udržitelnost zdravotních systémů nejen v době krize.

Na setkání se mimo jiné řešil také návrat českých pacientů do ordinací. Období koronavirové pandemie s sebou totiž přineslo výrazné snížení návštěv zdravotnických zařízení; v době nouzového stavu je omezila téměř jedna třetina občanů, čímž mohla ohrozit svůj zdravotní stav. Zástupci Úřadu vlády i ČAFF se shodli na tom, že by lidé měli věnovat náležitou pozornost péči o své zdraví a neodkládat ji.

Členské firmy ČAFF:

Kontakt:
Martin Mátl
Výkonný ředitel ČAFF
Tel.: +420 603 835 225
E-mail: martin.matl@caff.eu      

Markéta Hellingerová
FleishmanHillard
Tel.: +420 731 122
Email: hellingerova@fleishman.com