Česká asociace podporuje plán zbavit se závislosti na lécích mimo EU

30. 7. 2020 radio.cz (Český rozhlas)

Česká asociace farmaceutických firem podporuje zájem Evropské unie zbavit se závislosti na lécích ze třetích zemích. V současné době Brusel připravuje strategii, která má, i kvůli koronavirové krizi, tuto problematiku řešit. ČAFF uvedla, že jedním z hlavních důvodů, proč se velká část dodavatelských subjektů nachází mimo EU, jsou ceny.

“Připravovaná strategie by se měla zaměřit na základní příčiny problému s dostupností léčiv, kterým je současné upřednostňování nákupů za co nejnižší ceny,” řekl výkonný ředitel asociace Martin Mátl.

Česká vláda rozhodla v dubnu o zařazení výrobců léčiv do režimu takzvané kritické infrastruktury. Kritickou infrastrukturou jsou podle zákona podniky, u kterých by narušení jejich funkce mělo závažný dopad na bezpečnost státu, zabezpečení základních životních potřeb obyvatelstva nebo zdraví osob. Jde například o energetické provozy nebo provozovatele ropovodů či plynovodů. 

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) tehdy uvedl, že zařazení výrobců léčiv do kritické infrastruktury je na místě, protože jsou léčiva strategickou komoditou. Do budoucna bude muset stát podle ministra pracovat na tom, aby na svém území farmaceutické firmy udržel, a nebyl tak závislý na dovozu. O zařazení výrobců léků do kritické infrastruktury požádala právě ČAFF.