Každý desátý Čech vysadil kvůli viru léky

4. 6. 2020 Právo
Jan Martinek


Během pandemie se obyvatelům ČR doporučovalo navštěvovat lékaře co nejméně a většina lidí to dodržela. Místo fyzické návštěvy v ordinaci konzultovali zdravotní problémy telefonicky nebo i virtuálně. Zároveň ale mnoho z nich přestalo brát předepsané léky, a to bez konzultace s lékařem. Ohrozili tak své zdraví.

Podle průzkumu, který si nechala vypracovat Česká asociace farmaceutického průmyslu (ČAFF), medikaci v karanténě svévolně změnil každý desátý Čech, který má předepsaný aspoň jeden lék. Praktičtí lékaři přitom dnes vypisují recepty především elektronicky a přes SMS zprávu, fyzická návštěva ordinace tak není nezbytná.

„Každá změna v dávkování léků na předpis nebo jejich úplné vysazení bez konzultace s lékařem představují pro člověka riziko. Situace, kterou koronavirová krize přinesla, je mimořádná, je potřeba se z počátečního období poučit a zajistit, aby nedocházelo k samovolné změně předpisové medikace ani v takovýchto vypjatých situacích,“ řekl ředitel ČAFF Martin Mátl.

Z průzkumu vyplynulo, že 15 procent respondentů nešlo k lékaři, protože se báli nákazy koronavirem. Přes čtyřicet procent dotázaných nepovažovalo návštěvu v této době za nezbytnou, v 37 procentech návštěvu zrušil sám lékař.

Více než polovina respondentů uvedla, že doplnění zásob chybějících léků na předpis řešila pomocí elektronického receptu.
„Pokud bylo možné návštěvu lékaře odložit, tak jsme pacientům vyhověli nebo jsme návštěvu sami zrušili či přeložili. I přesto trváme na tom, aby se lidé i v době pandemie nebáli v případě závažných akutních potíží lékaře po telefonickém objednání navštívit,“ řekl předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

„I v ostatních případech je třeba s ním svůj zdravotní stav konzultovat alespoň po telefonu. To se týká i situace, kdy je nutné vydání léků na předpis nebo doporučení koupě volně prodejných léků,“ dodal.
Pacienti se podle něj nemusí bát svého lékaře navštívit. „Všechna zdravotnická zařízení, ať už samostatné ordinace, nebo polikliniky a nemocnice, postupují dle přísných hygienických předpisů. Riziko nákazy je zde sníženo na úplné minimum,“ upozornil Šonka.

Nebral léky na HIV

Některé léky, zejména které pomáhají vážně nemocným pacientům, ale nejdou elektronicky předepsat. To se týká například medikamentů pro pacienty nakažené virem HIV.

Právu se pod podmínkou anonymity ozval pacient, který s vyzvednutím životně důležitého léku v pražské nemocnici Bulovka kvůli obavám z nákazy koronavirem otálel a léky potlačující smrtící virus na několik dní vysadil. Česká společnost pro pomoc AIDS už začátkem dubna umístila na své stránky tabulku, kde všude se dají léky po telefonické dohodě vyzvednout. Apelovala přitom na pacienty s HIV, aby v žádném případě léky nevysazovali.

Změna v dávkování léků bez konzultace s lékařem vždy představuje riziko Martin Mátl, asociace farmaceutů