Výrobci generik žádají odklad pravidelné revize cen léčiv

20. 4. 2020 Zdravézprávy.cz

(red)

Koronavirová krize zvyšuje náklady na lékové komponenty i jejich přepravu. Do věci nyní vstupuje i pravidelná revize cen léčiv. A právě ta může mít podle České asociace farmaceutických firem [ČAFF] negativní vliv na ceny léků a jejich následnou dostupnost na tuzemském trhu. Výrobci generik proto žádají stát, aby s ohledem na současnou situaci odložil cenovou revizi.
Výrobci generických léčiv upozorňují na neadekvátnost uskutečnění plánované revize cen léčiv za současné situace. Mohla by se totiž negativně podepsat na dostupnosti důležitých léků určených pro léčbu běžných chronických onemocnění i pro léčbu pacientů s covid-19.
„Vážíme si dosavadního přístupu státu a vstřícnosti k farmaceutickému průmyslu, z nichž výrobní část je vyhodnocena jako kritická infrastruktura. Jsme si vědomi, že je tu zákonný rámec, který nařizuje pravidelné revize. Byli bychom však rádi, pokud bychom našli způsob, jak během této krize pozdržet další mandatorní snižování cen,“ říká výkonný ředitel ČAFF Martin Mátl.
Podle něj je nutné nyní přistupovat k regulačním zásahům velmi opatrně. Případná regulace by totiž už v nadcházejících týdnech a měsících mohla narazit na globální realitu z hlediska zvyšujících se nákladů a cen. Což znamená i realitu danou konkurenčním prostředím, kdy jednotlivé státy platí za léky více než jiné. A to by mohlo ovlivnit dostupnost léků v Česku.
Čas na systémové změnyPodle zástupců ČAFF se zvyšování cen může dotknout celé Evropy, a to zejména u léků pro chronicky nemocné. V Česku se situace týká především léků na léčbu cukrovky, osteoporózy. Ale například i léků pro pacienty s vysokým krevním tlakem, kterých je v tuzemsku kolem dvou milionů.
Výrobci generik přitom dlouhodobě upozorňují na to, že ceny léčiv i přes zvyšující se náklady za léky obecně dlouhodobě klesají. Což v některých případech vedlo k rozhodnutí některých z výrobců léčiva na český trh nedodávat. Ať už z důvodu příliš nízké maximální ceny nebo příliš nízké maximální úhrady. Toto uvádějí výrobci i jako důvod Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv [SÚKL], proč přestávají léky na tuzemský trh dodávat.
Zdravezpravy.cz se v této věci obrátily před několika týdny na Ministerstvo zdravotnictví ČR [MZ ČR]. To však doposud na položené otázky neodpovědělo. Protože však takových rozhodnutí může do budoucna přibývat, je dle ČAFF na čase přistoupit i k systémovým změnám ve stanovování cen léků.
Požadavky členů ČAFF směrem ke státu:Odložení pravidelné pětileté revize cen léků.
Vyřazení z referenčního koše těch zemí EU, které nakupují léky za odlišných podmínek. Například formou tendrů.
Liberalizaci trhu s léky na předpis a uplatnění opatření o volném tržním prostředí v případech, kdy jsou na trhu alespoň čtyři léky od čtyř různých výrobců.
„Stát by nám měl pomoci po dobu koronavirové krize udržet ceny léků alespoň na současné úrovni. Kroky vedoucí k jejich snižování jsou v tuto chvíli hazardováním s dostupností léků pro české pacienty,“ říká Martin Mátl.
Ceny za dopravu jsou nyní až trojnásobnéČeská asociace farmaceutických firem sdružuje od roku 2000 hlavní výrobce generických a biosimilárních léků v České republice. Je členem evropské asociace farmaceutických firem Medicines for Europe [MfE]. Jejím hlavním cílem je zajišťovat maximální dostupnost léků pro pacienty v ČR a udržitelnost zdravotního systému. I proto v minulosti již upozorňovala na problémy, které výrobcům léků způsobuje omezení dopravy v rámci Evropy.

Lucie Fričová