Asociace vyzvala stát, aby odložil pravidelnou revizi cen léků

20. 4. 2020 Eurozprávy.cz

(red)

Členské společnosti České asociace farmaceutických firem (ČAFF) vyzvaly stát, aby odložil pravidelnou hloubkovou revizi cen léků, kterou ze zákona provádí nejméně jednou za pět let Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Asociace o tom dnes informovala ČTK.

doporučujeme
Revize, která se má uskutečnit v letošním roce, může podle asociace mít kvůli současné koronavirové krizi negativní vliv na dostupnost některých léků. “Stát by nám měl pomoci po dobu koronavirové krize udržet ceny léků alespoň na současné úrovni, kroky vedoucí k jejich snižování jsou v tuto chvíli hazardováním s dostupností léků pro české pacienty,” uvedl výkonný ředitel ČAFF Martin Mátl.
Vláda tento měsíc rozhodla na základě podnětu ČAFF o zařazení výrobců léčiv do režimu takzvané kritické infrastruktury. Kritickou infrastrukturou jsou podle zákona podniky, u kterých by narušení jejich funkce mělo závažný dopad na bezpečnost státu, zabezpečení základních životních potřeb obyvatelstva nebo zdraví osob. Jde například o energetické provozy nebo provozovatele ropovodů či plynovodů.
“Vážíme si dosavadního přístupu státu a vstřícnosti k farmaceutickému průmyslu, z nichž výrobní část je vyhodnocena jako kritická infrastruktura. Jsme si vědomi, že je tu zákonný rámec, který nařizuje pravidelné revize. Byli bychom však rádi, kdybychom našli způsob, jak během této krize pozdržet další mandatorní snižování cen,” sdělil dnes Mátl.
Během koronavirové krize se podle asociace mimo jiné zvyšují náklady na pořízení lékových komponentů a jejich přepravu. Uskutečnění plánované revize by se podle výrobců takzvaných generických léčiv mohlo negativně podepsat na dostupnosti léků určených pro léčbu běžných chronických onemocnění i pro léčbu pacientů s covid-19. Generické léky jsou kopie originálních léčivých přípravků, které mohou přijít na trh po vypršení patentové ochrany originálu.
Zvyšování cen se podle ČAFF může dotknout celé Evropy, a to zejména u léků pro chronicky nemocné. V Česku se situace týká hlavně léků na léčbu cukrovky, osteoporózy nebo například léků pro pacienty s vysokým krevním tlakem, kterých je v tuzemsku kolem dvou milionů, uvedla asociace. “V této době je potřeba přistupovat k regulačním zásahům velmi opatrně. Je riziko, že v nadcházejících týdnech či měsících by případné regulace mohly narazit na globální realitu z hlediska zvyšujících se nákladů a cen,” dodal Mátl.
ČAFF sdružuje všechny hlavní výrobce a dodavatele generických a biosimilarních léků v ČR a je členem evropské asociace farmaceutických firem Medicines for Europe. Takzvané biosimilars jsou moderní biologické preparáty obdobné generikům. Mezi členy asociace jsou například společnosti Zentiva, Teva nebo Krka.

Lucie Fričová