Vláda zařadila výrobce léčiv do režimu kritické infrastruktury. Změna má zajistit dostatek léků

9. 4. 2020 Lidovky.cz

(red)

Vláda rozhodla o zařazení výrobců léčiv do režimu takzvané kritické infrastruktury. Na tiskové konferenci to po dnešním jednání vlády řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Vláda schválila balíček na pomoc kultuře. Uvolní přes miliardu korun

Kritickou infrastrukturou jsou podle zákona podniky, u kterých by narušení jejich funkce mělo závažný dopad na bezpečnost státu, zabezpečení základních životních potřeb obyvatelstva nebo zdraví osob. Jde například o energetické provozy nebo provozovatele ropovodů či plynovodů.

Podle Vojtěcha je zařazení výrobců léčiv do kritické infrastruktury na místě, protože jsou léčiva strategickou komoditou. Do budoucna bude muset stát podle ministra pracovat na tom, aby na svém území farmaceutické firmy udržel, a nebyl tak závislý na dovozu.Léky pro dlouhodobé uživatele bez ohledu na koronavirus

O zařazení výrobce léků do kritické infrastruktury vládu před několika dny požádala Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF). Důvodem podle ní je, aby v současné situaci nebyla přerušena výroba a byl zajištěn přístup lidí k lékům a léčbě, kterou potřebují. Podle ČAFF je nezbytné, aby se k lékům dostali bez jakýkoliv výpadků všichni pacienti, včetně těch, kteří je musí užívat dlouhodobě, bez ohledu na koronavirovou krizi.

Asociace ve čtvrtek uvedla, že rozhodnutí vlády vítá. „V České republice existuje dlouhá tradice výroby léčiv a existuje několik důležitých výrobních závodů, z nichž některé z těch větších patří i do našeho sdružení. Vnímáme to tak, že by nám tento stav měl umožnit vyrábět bez přerušení i v době krize. Nemůže to být ani jinak, protože plynulý přísun léčiv na český trh a k pacientům nelze přerušit ani během covid-19,“ sdělila.

Výroba léků by se neměla zastavit. Zařaďte ji do kritické infrastruktury, vyzývá asociace

Výkonný ředitel ČAFF Martin Mátl uvedl, že cílem není krátkodobě změnit krizový zákon, ale spíše zajistit, aby v případě, že by vláda přijala restriktivnější opatření v oblasti hospodářství a výroby, byl farmaceutický průmysl považován za zásadní průmysl. Poukázal na to, že pokud by byl podle současných pravidel ve výrobě zjištěn jeden nakažený koronavirem, výroba by se zastavila. „Lidem s cukrovkou, vysokým tlakem nebo horečkou ale nemůžeme říci, že teď musí 14 dní počkat, až někde skončí karanténa a pak se zase obnoví výroba jejich léků,“ podotkl Mátl.

Z členských firem ČAFF mají v tuzemsku své výrobní závody například Zentiva a Pro.Med.CS v Praze, Glenmark ve Vysokém Mýtě, Angelini v Brně či Teva v Opavě.

Lucie Fričová