Léků je zatím dostatek, pro udržení zásob však musíme zachovat plynulost dopravy na hranicích, upozorňují výrobci léčiv

Praha, 01. 04. – Situace na hranicích významně komplikuje plynulost klíčových dodávek léků do České republiky. Kamiony čekají na průjezd hranicemi několik hodin, což znesnadňuje dovoz léčiv i látek pro jejich tuzemskou výrobu. Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF) tak upozorňuje na důležitost zachování průchodnosti klíčových dodávek přes hranice pro léky a jejich výrobní komponenty. Apelují na Ministerstvo dopravy a Ministerstvo vnitra, aby zajistily bezproblémové fungování tzv. zelených pruhů, které vznikají v rámci transevropské dopravní sítě za účelem urychlení přechodu přes hranice jednotlivých členských států EU.

Některá generická léčiva, jež vyrábí členské firmy ČAFF, jsou běžně užívány při léčbě doprovodných symptomů onemocnění COVID-19 i klasických chronických nemocí, a to nejen v ČR, ale po celé Evropě. Jejich nedostatek by mohl vytvořit závažný problém ve zdravotnických systémech řady evropských států. Rozsáhlé opatření Evropské komise má proto zamezit případnému zpoždění dodávek léčiv a látek potřebných pro jejich výrobu.

V rámci tohoto opatření Evropská komise přijala návrh některých požadavků, které ČAFF prostřednictvím své zastřešující organizace Medicines for Europe prosazuje na evropské úrovni. Jde především o zjednodušení průjezdu kamionů, kdy by kontrola a zdravotní prohlídky trvaly max. 15 min.

„Požádali jsme ministerstvo vnitra a ministerstvo dopravy, aby podpořily urychlení průjezdu kamionů na našich hranicích. Plynulý tok látek potřebných pro výrobu léků i léků samotných je v tuto chvíli kritický pro zvládnutí celé koronavirové krize,“ říká Martin Mátl, výkonný ředitel ČAFF. „Uvítali jsme aktivitu politiků na evropské úrovni, je to společný evropský problém, který sami nevyřešíme. V tuto chvíli ale potřebujeme všechna opatření uvést v život a čekání na hranicích snížit na minimum,“ dodává.

Příkladem je společnost Zentiva, která se v minulém týdnu musela potýkat s pozastavenými kamiony na hranicích s Maďarskem. „Surovin pro výrobu klíčových léků máme zatím dostatek. Problém se však může objevit velice brzy, a to v řádech několika týdnů. Nesmíme dopustit, aby byl dodavatelský řetězec pro farmaceutický průmysl jakkoliv narušen,“ komentuje Soňa Porubská, generální ředitelka tuzemského výrobce léčiv Zentiva.

Dostatek léků na českém trhu se tak netýká jen jejich dovozu ze zahraničí, ale také zajištění jejich výroby na území České republiky. Z členských firem ČAFF, které mají v tuzemsku své výrobní závody, mají výrobu například Zentiva a Pro.Med.CS v Praze, Glenmark ve Vysokém Mýtě, Angelini v Brně či Teva v Opavě.

O ČAFF:

Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF) sdružuje od roku 2000 hlavní výrobce generických a biosimilárních léků v České republice a je členem evropské asociace farmaceutických firem Medicines for Europe. Jejím hlavním cílem je zajišťovat maximální dostupnost léků pro pacienty v ČR a udržitelnost zdravotního systému. Soustřeďuje se proto na podporu rozvoje generických a biosimilárních léčivých přípravků, které představují stejně bezpečné a účinné obdoby originálních léků. Díky své nižší ceně ovšem generika a biosimilars výrazně snižují náklady na léčbu a zároveň ji zpřístupňují většímu počtu pacientům. ČAFF proto usiluje o konstruktivní dialog s představiteli státní správy a zdravotnického systému, plátci, lékaři a pacienty o relevantních systémových otázkách, týkajících se dostupnosti generických a biosimilárních léků v ČR. Další informace naleznete na www.caff.eu.

 

Členské firmy ČAFF:

 

 

Kontakt:

 

 

Martin Mátl                                                                              Markéta Hellingerová

Výkonný ředitel ČAFF                                                               FleishmanHillard
Tel.: +420 603 835 225                                                            Tel.: +420 731 122 574

 

 

Lucie Fričová