Brexit může zpozdit uvedení nových léčiv na trh v ČR

26. 1. 2020 Drbna.cz

(red)

Odchod Británie z Evropské unie může zpozdit uvedení nových léčiv na trh v České republice. Novinářům to řekl výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) Jakub Dvořáček. Na brexit se podle něj ale farmaceutické společnosti dlouhodobě připravují, zásadní potíže neočekává. Situace by se měla zvládnout také podle dalších oslovených účastníků trhu. Ostrovní stát má EU opustit 31. ledna.

“Pro uvedení léčiva na český trh je nutné, aby byl přípravek dostupný alespoň ve třech zemích EU. Jednou z nich většinou bývala právě Velká Británie, kde byly přípravky uváděny jako jedny z prvních. Nyní lze předpokládat dočasné zpoždění dostupnosti některých nových léčiv v ČR právě proto, že bude nutné vyčkat na jejich uvedení v jiné zemi Evropské unie,” uvedl Dvořáček.

Členské firmy asociace se podle něj musely na výstup Británie z EU pečlivě připravit a podniknout celou řadu kroků. “Primárně bylo nutné přesunout sídla držitelů o registraci léčivých přípravků z Británie do zemí EU, dále bylo nezbytné upravit výrobní kapacity a změnit fungování logistického řetězce, a to nejen u léčivých přípravků, ale mnohdy také u léčivých látek, ze kterých se léčiva vyrábějí,” doplnil.

Jednou z členských společností asociace je firma GSK, která je českou pobočkou jedné z největších farmaceutických společností na světě GlaxoSmithKline, která sídlí v Londýně. Mateřský koncern už dříve spustil pohotovostní plán, který obsahuje například převod povolení k uvedení léčiv na trh, která jsou registrována v Británii, na subjekty v EU nebo aktualizaci obalů a příbalových letáků.

“Předpokládáme, že náklady na provedení těchto a dalších potřebných změn by za dva roky mohly dosáhnout až 70 milionů liber (2,1 miliardy korun). Následné průběžné dodatečné náklady očekáváme ve výši přibližně 50 milionů liber (1,5 miliardy korun) ročně včetně dodatečných cel a poplatků za transakce či administrativu,” uvedl na dotaz nadnárodní koncern.

Výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem (ČAFF) Martin Mátl uvedl, že všechny členské firmy asociace usilovně pracovaly a pracují na tom, aby se v souvislosti s brexitem zabránilo přerušení dodávek léků. “Naše členské společnosti podnikly řadu kroků a konkrétních opatření. Ať už to bylo předzásobení léky či nastavení regulačních změn tak, aby dodavatelský řetězec nebyl narušený,” dodal.

Členy ČAFF jsou například firmy Zentiva, Teva nebo Krka ČR. Mluvčí Zentivy Lucie Šabíková řekla, že firma žádný větší dopad, jako jsou například výpadky nebo přerušení dodávek léků, po odchodu Británie z EU neočekává. Společnost podle ní mimo jiné zvýšila zásoby ve skladech, aby pokryla neočekávané prodlevy.

V současné době se lékárny v ČR často potýkají s nedostupností některých léků, tento stav však podle odborníků s brexitem přímo nesouvisí. Nejčastějším důvodem výpadku léků jsou podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv problémy související s výrobou a dodavatelským procesem. Nedostatek surovin často postihne celou Evropu, protože některé se vyrábějí jen na jednom či dvou místech. Roli hraje i cena, kterou výrobci za lék v Česku dostanou.

Lucie Fričová