Téměř 69 % žen v Evropě používá antikoncepci, Česká republika je pod průměrem s 51 %

24. 10. 2019 Forme.cz

Dominika Poláčková

Počet žen užívajících antikoncepci rok od roku klesá. Od roku 2008 jsme zaznamenali pokles o 25 %. Podle údajů Contraceptioninfo.eu v České republice užívá antikoncepci necelých 51 % žen. Česká republika má data srovnatelná s Rumunskem, Srbskem či Litvou. Okolní státy s vyšším procentem užívání antikoncepce jsou Německo 75 %, Rakousko 62 %. Naopak náš severní soused Polsko je na tom, co se týče užívání antikoncepce nejhůř z celé Evropy s 31 % a Slovensko vykazuje míru užívání antikoncepce v 48 %.

Jaké jsou důvody klesajícího trendu používáníantikoncepce?

Hormonální antikoncepce má určitě vliv naženské zdraví. Jejími dlouhodobými dopady ve vztahu k rozvojionkologických onemocnění se zabývala britská studie publikovaná v žurnáluAmerican Journal of Obstetrics and Gynaecology. Podle této studie užívání hormonálníantikoncepce snižuje riziko, že žena onemocní nádory děložní sliznice o 34 % au nádorů vaječníků pak pravděpodobnost jejich vzniku klesá o 33 %, u nádorůkonečníků a tlustého střeva jejich riziko klesá o 19 %. Ukázalo se přitom, žetento ochranný efekt přetrvává i více než 30 let poté, co žena hormonálníantikoncepci přestane užívat. Současně se potvrdilo, že užívání hormonálníantikoncepce nezvyšuje riziko vzniku dalších nádorových onemocnění.

Výsledky studie lze interpretovat tak, že užíváníhormonální antikoncepce je zároveň preventivním protinádorovým opatřením.

Pokles užívání antikoncepce vede ke zvýšení počtu interupcí

Pokles užívání hormonální antikoncepce má i důsledky, o kterých se obvykle nemluví. „Důsledkem skandálu, který se rozpoutal kolem hormonální antikoncepce a jejích domnělých vedlejších účinků ve Francii je fakt, že mezi lety 2012 až 2013 poklesl ve Francii počet žen užívajících hormonální antikoncepci z 53,5 % na 50,1 %. To ale vedlo k tomu, že během jednoho roku vzrostl počet interrupcí o 10 tisíc,“ popisuje David Serfaty, prezident Société Française de Gynécologie.

Podle rakouského výzkumu provedeného na vícenež 5 tisících ženách, které absolvovaly interrupci na vídeňské klinice GynmedClinic, jsou právě ženy, které nepoužívají žádnou antikoncepci, případněkondom, ty, které žádají provedení interrupce nejčastěji. Po tomto zákroku sejejich přístup k antikoncepci radikálně mění a volí nejčastějiantikoncepční pilulky nebo nitroděložní tělísko.

„Generická léčiva v oblasti orální antikoncepce přináší pro ženy ve spektru nabízených léků širší možnost výběru, zároveň je přínosem generik snížení ceny pro uživatelku,“ říká Martin Mátl, výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem (ČAFF).

Světový den antikoncepce byl vyhlášený s cílem zvýšit povědomí o antikoncepci a umožnit mladým ženám učinit informovaná rozhodnutí o svém životě.

Andrea Ringelhánová