Úsporu ve výši 1,6 miliardy korun přinesly generika a biosimilars v oblasti léčby revmatoidní artritidy

Praha, 10. října 2019 – V České republice trpí revmatoidní artritidou 87 000 pacientů (zdroj: ÚZIS 2017). Ročně přibude 4 000 nových pacientů s tímto onemocněním. Analýza České asociace farmaceutických firem (ČAFF) ukázala, že díky používání generik a biosimilars na léčbu této nemoci se za posledních deset let v ČR ušetřilo více než 1,6 miliardy korun.

 

Revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění napadající klouby. Postihuje lidi mezi 20. a 50 rokem života a o něco častěji ženy. Na revma, jak se nemoci lidově říká, není zatím známá léčba, která by vedla k vyléčení. Léčba proto spočívá v tlumení bolesti, zlepšení hybnosti kloubů a ve snaze o zabránění zhoršení nemoci. Artritida může vést až k trvalé invaliditě. Je známým faktem, že včasná léčba revmatoidní artritidy může zabránit postupu onemocnění a předejít těžkému poškození kloubů.

„Biologické léky autoimunitních, zánětlivých, revmatických onemocnění byly zavedeny do klinické praxe před 20 lety a v podstatě znamenaly revoluci v léčbě těchto závažných onemocnění. Výrazně zlepšují kvalitu života nemocných, snižují omezení vyplývající z onemocnění a často umožňují pracovní nasazení. Vývoj i výroba biologických léků je však poměrně nákladným procesem, a proto tyto léky byly relativně drahé a rozpočty pojišťoven neumožnovaly léčit pacienty v takovém rozsahu jako v jiných státech Evropy. Biosimilars jsou léky se stejným mechanizmem účinku a s podobným profilem účinnosti i toxicity jako originální léky. Jsou však výrazně levnější, a proto umožňují léčit širší spektrum onemocnění,“ říká prof. MUDr. Karel Pavelka, DrSc., ředitel Revmatologického ústavu.

 

„Používání biosimilars s sebou přineslo i finanční konkurenceschopnost, ze které má užitek jak pacient, který má širší možnosti výběru léčby, tak celý zdravotní systém, pro který se léčba stává méně nákladnou, a je tak možné léčit větší počet pacientů,“ říká Martin Mátl, výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem (ČAFF).

Biosimilars

  • umožňují přístup většího počtu pacientů k léčbě,
  • snižují náklady zdravotního systému na léčeného pacienta,
  • zvyšují pro pacienty dostupnost k léčivým přípravkům a rychlost přístupu k péči,
  • napomáhají v rozšiřování hrazených indikací.

 

 

  1. říjen je každoročně Světovým dnem artritidy.

 

Každý druhý lék, který denně pomáhá pacientům v České republice, dodávají firmy sdružené v České asociaci farmaceutických firem (ČAFF). Asociace sdružuje 20 hlavních výrobců generických a biosimilárních léků, kteří v ČR zaměstnávají více než 4 000 lidí a každoročně dodají na trh v průměru 119 miliónů lékových balení. Všechny členské firmy a jejich zaměstnanci se ve své práci řídí Etickým kodexem ČAFF, který je v mnoha ohledech přísnější než příslušná legislativa. Hlavním cílem ČAFF je zajišťovat maximální dostupnost léků pro pacienty v ČR a udržitelnost zdravotního systému.

 

Pro více informací kontaktujte:

Andrea Ringelhánová

Manažerka komunikace

andrea.ringelhanova@caff.eu

tel. 734 147 620

Lucie Fričová