Generické léky šetří náklady na léčbu astmatu i alergií

22. 5. 2019 PHARMA profit
(red)
Základem léčby u astmatiků jsou inhalační kortikoidy, alergické projevy tlumí antihistaminika. Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF) na základě interní analýzy vyčíslila úspory v oblasti léčby astmatu a alergií za posledních 10 let. Celková úspora pro zdravotní systém díky používání generických léků dosáhla výše 6,6 miliardy korun.
Počtem 800 tisíc astmatiků, kteří v tuzemsku žijí, se řadíme celosvětově na 8. místo. Nejpoužívanějším lékem na astma jsou inhalační kortikoidy, které jsou lékem první volby. Dnes jsou tyto léky k dispozici v nejrůznějších provedeních a inhalačních systémech, takže se dá pro každého nemocného najít nejvhodnější způsob podání. Tyto léky musejí být aplikovány dlouhodobě, u mnoha lidí dokonce celoživotně. V celkové úspoře na lécích za posledních deset let v oblasti alergií a astmatu se generické léky ze skupiny inhalačních kortikosteroidů podílely částkou ve výši 5,5 mld. korun.
Alergiků žije v České republice kolem 2,5 milionu, přičemž za posledních 20 let se jejich počet více než zdvojnásobil. Evropská unie předpovídá, že za 25 let bude v Evropě každý druhý člověk alergikem. Takto velký počet pacientů je úzce spojený s vysokými náklady na léčbu alergií. Úspora, kterou přináší využití generik v segmentu antihistaminik, činila v uvedeném období 1,1 miliardy korun.

Lucie Fričová