MĚLI BYSTE VĚDĚT… Společnosti, které vyrábějí léky v ČR

9. 10. 2018 Medical Tribune

(red)

(členské firmy České asociace farmaceutických firem, které ČAFF uvedl jako výrobce léků v ČR)

Glenmark Společnost se sídlem v Mumbaji, výrobce Ataralginu a dalších léků a doplňků stravy. Má výrobní závod ve Vysokém Mýtě.

TEVA Skupina vlastní výrobní závod v Opavě-Komárově pod hlavičkou Teva Czech Industries. V roce 2017 utržil celkem 8,9 miliardy korun a zaměstnával přes 1 500 zaměstnanců. Vyrábí tablety, tobolky, roztoky, kapky i sirupy, je globálním centrem výroby nosních sprejů pro celou korporaci TEVA. Ročně vyrobí přes pět miliard tablet a 1,6 milionu litrů kapalných lékových forem. Vyrábí i účinné farmaceutické látky. TEVA je celosvětově největším výrobcem generik, sídlí v Izraeli.

Angelini Společnost Angelini byla založena v Itálii. Do jejího portfolia patří například léky Aulin nebo Tantum Verde. Její výrobní linky v Brně převážně balí tobolky a tablety do balení.

PRO. MED. CS PRO. MED. CS vyrábí v Praze tablety a tobolky, a to denně přes dva miliony kusů. V roce 2017 vyvezla firma 84 procent produkce do zahraničí, zejména do Ruska, východní Evropy a Střední Asie. Mimo jiné firma prodává léky Godasal, Ambrosan nebo Warfarin, a další z oblasti zejména gastrointestinální, kardiovaskulární a muskuloskeletální. V Česku má zhruba 330 zaměstnanců.

BB Pharma Do skupiny BB Pharma, která sídlí v Praze, patří výrobní závod Farmácia Martin na Slovensku.

Zentiva Firma je třetím největším výrobcem generik v Evropě, v Česku má továrnu v Praze-Dolních Měcholupech. Roční produkce tohoto výrobního závodu představuje zhruba 100 milionů balení, z toho 70 procent směřuje na export do 50 zemí v Evropě, Africe a na Středním východě. Kromě toho vyrábí Zentiva i v Bukurešti. V roce 2017 měla výnosy 5,2 miliardy korun.

ÚJV Řež Společnost nabízí širokou škálu služeb pro průmysl, energetiku a nukleární medicínu. Radiofarmaka dodává na česká pracoviště i do zahraničí. Sídlí v Řeži, vyrábí v Praze a Brně.

Omega Pharma Prodává mimo jiné značky Coldrex a NiQuitin. Společnost je součástí skupiny Perrigo se sídlem v Irsku.

Lucie Fričová