IROZHLAS

PRŮZKUM: STŘEDOŠKOLÁCI POD TLAKEM. KAŽDÝ DESÁTÝ UŽÍVÁ LÉKY, HŮŘE JSOU NA TOM CHLAPCI
Desetina středoškoláků se cítí pod tak velkým tlakem, že musí užívat pilulky na úzkost nebo depresi. Informuje o tom regionální Deník, který vychází z průzkumu Asociace farmaceutických firem. Po utlumujících lécích přitom sahají spíše chlapci než dívky.

Rizikovým faktorem bývá ve většině případů stres a nepřiměřený tlak ve škole. Naopak kvůli vztahovým problémům užívá antidepresiva asi devět procent teenagerů, srovnává regionální Deník.

Na stres jako nástroj motivace studentů upozorňuje řada expertů na vzdělávání. Například podle zakladatele Scioškol Ondřeje Šteffla se stres jako hnací pohon naprosto míjí účinkem.

Výsledek je, že žáci podávají horší výkony. Škola by si proto měla podle Šteffla najít úplně jiné způsoby, jak své studenty motivovat.

Průzkum České asociace farmaceutických firem ale odhalil ještě jeden problém. Je jím nadužívání analgetik, tedy léků proti bolesti.

Mladí lidé je polykají po kilech, berou je navíc hlavně na kocovinu. Přiznala to celá pětina mužů a sedm procent žen. Kombinace analgetik s alkoholem přitom může potíže studentů ještě prohloubit. Platí to pro duševní i tělesné problémy.

Zdroj: iRozhlas

Václav Tichý