IMPULS

STUDENTI JSOU POD TLAKEM. DESETINA Z NICH UŽÍVÁ ANTIDEPRESIVA
Hlavním důvodem, který studenti uvádějí, je stres a nepřiměřený tlak ve škola. Takto se vyjádřila polovina z těch, kteří stres řeší pomocí prášků. Se vztahovými problémy se snaží pomocí pilulek vyrovnat asi jen devět procent středoškoláků. K užívání léků se častěji uchylují chlapci.

Podle odborníků jde o alarmující zprávu, která ukazuje, jak moc se v české škole pracuje pod stresem. Tento způsob je běžný pro regulaci chování dětí, mnozí jej dokonce pokládají za žádoucí. Škola žáky záměrně vystresuje, protože si myslí, že se toho takto naučí více. Výsledek je ale podle odborníků opačný. Dlouhodobý stres totiž vede k horším výkonům. Škola by měla najít jiné způsoby, jak své studenty motivovat.

Průzkum České asociace farmaceutických firem ale odhalil ještě jeden problém, a to nadužívání analgetik, tedy léků proti bolesti. Mladí lidé je polykají po kilech. Navíc je užívají i na kocovinu, což přiznala celá pětina mužů a sedm procent žen. Kombinace analgetik s alkoholem přitom může potíže studentů ještě prohloubit. To platí pro duševní i tělesné problémy. A pokud se k tomu přidají i antidepresiva, účinky alkoholu se ještě znásobí. Alkohol může vliv některých léčiv i jejich nežádoucích účinků výrazně prosloužit.

Zdroj: Impuls

Václav Tichý