DENÍK.CZ

LÉKY DOSTANOU KOLKY. KVŮLI NEBEZPEČNÝM PADĚLKŮM
Na první pohled vypadají jako neškodné originály: zdobí je dokonce vyražený znak světové farmaceutické firmy. Místo účinné látky ale obsahují olovo, arzen či nemrznoucí směs do ostřikovačů – to jsou některé léky z internetu.

Podle šéfa Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Jakuba Dvořáčka se do Evropy dostává stále víc padělků léčiv. „Falšuje se především viagra, anabolické steroidy nebo léky na hubnutí, které jsou jen na předpis,“ přibližuje Dvořáček. Celníci každý měsíc zajistí kolem šesti tisíc balení měsíčně.

V některých zemích už ale zaznamenali i případy, kdy se do oficiální distribuční sítě dostala padělaná antibiotika nebo léky na rakovinu. „Případ se stal například na britských ostrovech,“ říká Dvořáček.

Evropská unie se proto rozhodla, že obdaří každý lék kolkem. Speciální značku dostane každá krabička – stejně jako je tomu u cigaret či alkoholu. „Léky tak budou pod větším drobnohledem. O každé krabičce budeme mít po celou dobu naprostý přehled – odkud putuje, kam jde a přes koho,“ popisuje ředitel České asociace farmaceutických firem Matrin Mátl.

Únorová generálka

Jak bude systém fungovat, si lékárny vyzkouší v pilotním provozu, který začíná v únoru příštího roku. Zúčastní se ho několik vybraných výrobců, distributorů a lékáren. Do ostrého provozu by měly kolky vstoupit zhruba za dva roky.

Českým lékárníkům se ale nové nařízení nelíbí. Je podle nich drahé a zbytečné. „Nový systém možná pomůže zemím, které nemají tak dobře propracovaný systém dodávek a výdeje léků jako my. V českých lékárnách se ale dosud nevyskytlo jedno jediné balení padělaného léku,“ vysvětluje svou nechuť k novince prezident České lékárnické komory Lubumír Chudoba.

Padělky se sice podle něj na trhu objevit mohou, ale jen na internetu. Tam přitom protipadělková směrnice nedosáhne. „Léky na internetu neumí účinně postihovat ani Státní ústav pro kontrolu léčiv,“ říká Chudoba.

Jediným výsledkem tak prý nakonec budou jen vyšší ceny léků. Týkat se to bude hlavně nejlevnějších a nejběžnějších přípravků. „Zprovoznění celého systému platí hlavně výrobci léčiv, takže předpokládám, že se náklady do ceny léků promítnou,“ uvedl Chudoba.

Podobně se vyjádřil i šéf Grémia majitelů lékáren Marek Hampel. „Já osobně jsem žádný padělek v Česku za svých třicet let praxe neviděl. Je to neexistující problém,“ řekl.

Delší fronty

Systém tak podle něj jen zbytečně zaměstná lékárníky, kteří budou muset snímat kód z každé krabičky. „Spočítali jsme si, že pokud se zavede i povinný elektronický recept, bude se každý lék vydávat až šestkrát déle,“ uvedl. Apatyky si navíc budou muset pořídit speciální program a čtečky. Dohromady je to bude stát zhruba půl milionu korun.

Podle zprávy Europolu bude ale padělků léčiv neustále přibývat. Kvůli globalizaci trhu navíc bude stále snazší dostat falešné pilulky k pacientovi. „Motivace padělatelů je totiž velká: zisky, které jim z falešných přípravků plynou, se celosvětově odhadují na 140 miliard eur ročně,“ uvádí zpráva Europolu. Číslo přitom nezahrnuje zdravotní následky lidí, kteří padělky spolykali.

Václav Tichý