TV NOVA

LÉKÁRNÍCI BY MĚLI PROZRADIT VÝDĚLKY NA LÉCÍCH
Lucie BORHYOVÁ, moderátorka

——————–

Lékárníci by měli prozrazovat své ceny a také, kolik vydělávají na lécích, které vydávají na recept. Chce to po nich ministerstvo zdravotnictví. Cílem je prý hlavně zamezit výpadkům důležitých léků na trhu.

Reynolds KORANTENG, moderátor

——————–

S takovým zdůvodněním ale nesouhlasí lékárnická komora ani některé farmaceutické firmy. Jde prý o citlivý obchodní údaj, který by mohl někdo zneužít.

Lucie HEŘMANSKÁ, redaktorka

——————–

Léky na depresi, epilepsii nebo třeba cukrovku. Jejich vývoz nedávno ministerstvo zdravotnictví zakázalo, protože v lékárnách chybí kvůli obchodníkům. Prodávali je do ciziny, kde za ně víc dostanou. S tím má ale teď zatočit nová vyhláška. Podle ní budou lékárníci hlásit úřadům ceny léků, které vydávají na recept.

Lucie PŘINESDOMOVÁ, mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv

——————–

Svoji logiku to má, protože čím levnější je léčivý přípravek samozřejmě v dané skupině těch léčiv, tak tím větší riziko vývozu a následně samozřejmě i vysokého zisku pro toho reexportéra.

Lucie HEŘMANSKÁ, redaktorka

——————–

S tím ale nesouhlasí Česká lékárnická komora.

Lubomír CHUDOBA, prezident České lékárnické komory

——————–

To není vůbec opatření, které by mělo zamezit reexportům, to je prostě nesmysl.

Lucie HEŘMANSKÁ, redaktorka

——————–

To samé zpochybňuje i antimonopolní úřad.

Martin ŠVANDA, mluvčí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže

——————–

Podle názoru úřadu povinnost zveřejňovat údaje o nákupní o prodejní ceně není relevantní pro naplnění účelu vyhlášky.

Lucie HEŘMANSKÁ, redaktorka

——————–

Tento krok se nelíbí ani farmaceutickým firmám. Podle nich není jasné, k čemu údaje o cenách budou sloužit.

Martin MÁTL, ředitel Asociace farmaceutických firem

——————–

Panuje mezi všemi dotčenými subjekty jaksi obava o tom, jak právě budou s tou cenou naloženo a zda by třeba nemohla být zneužita v rámci různých obchodních praktik.

Lucie HEŘMANSKÁ, redaktorka

——————–

Podle ministerstva zdravotnictví jde také o to, aby bylo jasné, kolik pacienti reálně doplácejí. Pokud chce pacient vědět, kolik mají jeho léky stát, nyní se dozví jen jejich maximální možnou cenu a doplatek. Léky ale mohou být i levnější. Třeba když nějaký řetězec sníží marži. Díky této novince by tak poprvé vznikl přehled toho, za kolik se léky s regulovanou cenou prodávají. Ministerstvo zdravotnictví teď zpracovává připomínky k novele a je prý reálné, že by vyhláška začala platit ještě do podzimu, tedy před koncem funkčního období této vlády. Lucie Heřmanská, Televize Nova.

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka

——————–

Zatímco ministerstvo zdravotnictví nebo Státní úřad pro kontrolu léčiv mají ohledně účelu nové vyhlášky jasno, jiní zatím spíše tápou. Více opět kolegyně Lucie Heřmanská. Lucie, bude mít novela vyhlášky vůbec nějaký konkrétní dopad na pacienty?

Lucie HEŘMANSKÁ, redaktorka

——————–

Dobrý večer. Tak jak už zaznělo, podle Státního úřadu pro kontrolu léčiv bude údaj o ceně jednou z informací, která by měla pomoct lépe vyhodnotit rizika reexportu léčiv a díky které bude jasné, kolik pacienti reálně na doplatcích platí. Česká lékárnická komora ale namítá, že Státní úřad pro kontrolu léčiv a ministerstvo zdravotnictví by se mělo zaměřit jiným směrem a mělo by se inspirovat ostatními evropskými státy. Jsme totiž jedinou zemí v Evropské unii, která má různě vysoké doplatky v různých lékárnách. Podle lékárnické komory je právě tohle problém, který se hodně dotýká českých občanů a který zatím nikdo nevyřešil. Kdyby se ve všech lékárnách doplácelo stejně, pacienti by už rovnou znali výši doplatku za lék ve chvíli, kdy by jim ho doktor předepsal. K něčemu takovému ale prý novela vyhlášky zatím přispět nemůže.

Zdroj: TV NOVA

Václav Tichý