Napsali o nás

Postupovat při výběrových řízeních správně dle zákona o zadávání veřejných zakázek je dodnes pro řadu zdravotnických zařízení nelehký oříšek. Dokládá to i výčet častých chyb sankcionovaných Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), o němž jsme už informovali zde. Jedno z dilemat může představovat také paragraf 19 stanovující výjimku pro zboží s proměnlivou cenou a nepředvídatelnou spotřebou, kterou mohou zdravotnická zařízení využít nejen u pohonných hmot či potravin, ale i některých léků – ovšem za jasně daných podmínek. Bohužel i sám ÚOHS zůstává zatím v některých oblastech bezradný. To je také případ zákona o léčivech a tzv. lex Běhounek, který vytvořil velký otazník nad distribucí léčiv. O problémech, které řeší nejen zdravotnická zařízení, ale také samotný regulátor, diskutovali odborníci minulou středu u kulatého stolu Zdravotnického deníku na téma Hospodářská soutěž, centrální nákupy, veřejné zakázky a veřejná podpora ve zdravotnictví.

 

Více

Výběrová řízení na léky, zdravotnické prostředky i služby jsou dnes nedílnou součástí fungování státních a krajských nemocnic. Ne všichni se s nimi ale popasovali bez problémů. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže stále nachází řadu pochybení a rezervy pociťují i sami zadavatelé. Ruku by proto podle některých odborníků mohla podat jednotná metodika, která by některé časté chyby pomohla vymýtit. Přestože se ale téměř veškerá pozornost zaměřuje na výběr dodavatele, zakopaný pes leží u řady méně povedených nákupů někde jinde, například ve špatném marketingovém průzkumu. O problematice diskutovali odborníci – za přítomnosti předsedy Úřadu pro hospodářskou soutěž Petra Rafaje – u středečního kulatého stolu Zdravotnického deníku na téma Hospodářská soutěž, centrální nákupy, veřejné zakázky a veřejná podpora ve zdravotnictví.

 

Více

Hodnocení předchozího roku bývá takříkajíc tradiční disciplína na začátku roku nového. Příležitost k ohlédnutí za právě uplynulým rokem využíváme i my a přinášíme vám názory zástupců našeho lékárenství. Zeptali jsme se jích, co je na lékárenském trhu v roce 2017 nejvíce potěšilo či příjemně překvapilo, a co na něm za loňský rok považují naopak za největší propadák.

 

Více

Evropská komise chystá zmírnění patentů na léky. Výrobcům generik to může přinést ročně téměř dvě miliardy eur.

Výroba levnějších léků mizí z Evropy. Na vině je délka patentů na originální léky, která je větší než v USA či ve zbytku světa. Evropská komise proto navrhuje změnu patentového práva, která by mohla zvýšit evropským farmaceutickým firmám tržby ze 7,3 miliardy eur ročně až na 9,5 miliardy v roce 2025. Navíc by měly vzrůst i prodeje léčivých látek, a to z 211,8 milionu eur na 254 milionů eur v roce 2030. „Evropa si udrží své technologické vedení a kapacitu ve výrobě a dodávkách základních léků,“ předvídá studie komise.

 

Více

Koncem minulého roku bylo mezi lékárníky a také lékaři ústředním tématem jejich diskusí zavedení e-receptu. 0 tom, co stěžejního řešili loni výrobci léčiv a jak hodnotili situaci na našem lékárenském trhu, jsme sipovídali s PharmDr. Michalem Krejstou, MBA, předsedou představenstva České asociace farmaceutických firem (ČAFF).

 

Více

Konstatování, že současný systém není udržitelný a měli bychom s ním něco rychle udělat, než přijde krize, je v poslední době slyšet z čím dál většího počtu úst. Nejinak tomu bylo i na listopadové konferenci Hospital Management 2017, kde se u kulatého stolu sešli plátci, regulátoři i poskytovatelé péče. Vedle problematického vnímání samotné úhradové vyhlášky, kterou by podle nich bylo na místě postupně nahradit jiným mechanismem, považují za další velmi aktuální téma k řešení také paragraf 16. Dokud se přitom nepovede vymýtit podobné nesystémovosti v českém zdravotnictví, pouhé přilévání peněz situaci nezachrání.

 

Více

Diskuse o tom, jak by měla vypadat novela zákona o léčivech ošetřující reexporty, zabraly v posledních dvou letech mnoho a mnoho hodin. Které obavy byly liché a které ne, ukáží nadcházející měsíce – začátkem prosince totiž úprava vstoupila v platnost.

Více

Diskuse o tom, jak by měla vypadat novela zákona o léčivech ošetřující reexporty, zabraly v posledních dvou letech mnoho a mnoho hodin. Které obavy byly liché a které ne, ukáží nadcházející měsíce – začátkem prosince totiž úprava vstoupila v platnost. Výrobci a někteří distributoři jsou kritičtí, domnívají se, že tzv. lex Běhounek, tedy povinnost výrobce dodat na žádost distributora léky do výše podílu na trhu, přinese komplikace. O tomto i dalších problémech souvisejících s prodejem léků spolu diskutovali experti na konferenci Hospital Management 2017, která se konala na začátku listopadu v Olomouci.

 

Více

Michal Krejsta (Omega Pharma), Juan Carlos (místopředseda), Miloslav Dvořák (Adamed Czech Republic), Eduard Hájek (Angelini Pharma Česká republika), Jiří Hanzlík (Sandoz), Renata Horká (Stada), Vojtěch Mészáros (Egis Praha), Soňa Porubská (Zentiva) a Daniel Furrer (Mylan Pharmaceuticals) byli na další dva roky zvoleni Do představenstva České asociace farmaceutických firem.

Více

Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF) na svém pravidelném prosincovém setkání členských společností zvolila představenstvo asociace pro volební období prosinec 2017 až prosinec 2019.

Více

Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF) si – v souvislosti se zprávami z USA o nadužívání tzv. 

studentských drog – zadala u společnosti STEM/MARK průzkum, který měl zmapovat, jak čeští studenti přistupují k užívání analgetik a psychofarmak. Jak se ukázalo, naši studenti na tom jsou stále o něco lépe, než ti američtí, podceňují ovšem nebezpečnost užívání těchto léků v kombinaci s alkoholem.

Více

Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF) sdružující generické výrobce má nové složení svého představenstva. Pozici předsedy obhájil PharmDr. Michal Krejsta, MBA, generální ředitel firmy Omega Pharma ČR a SR.

Více

Hlavním důvodem, který studenti uvádějí, je stres a nepřiměřený tlak ve škola. Takto se vyjádřila polovina z těch, kteří stres řeší pomocí prášků. Se vztahovými problémy se snaží pomocí pilulek vyrovnat asi jen devět procent středoškoláků. K užívání léků se častěji uchylují chlapci.

Více

Desetina středoškoláků se cítí pod tak velkým tlakem, že musí užívat pilulky na úzkost nebo depresi. Informuje o tom regionální Deník, který vychází z průzkumu Asociace farmaceutických firem. Po utlumujících lécích přitom sahají spíše chlapci než dívky.

Více

Více než pětina studentů v České republice používá léky na bolest i na kocovinu.

Více

Odborníci přišli s varovným zjištěním: desetina středoškoláků se cítí pod tak velkým tlakem, že musí užívat pilulky na úzkost či depresi. Vyplývá to z průzkumu, který si nechala zpracovat Česká asociace farmaceutických firem.

Více

Správné podávání a užívání antibiotik může zvrátit rostoucí riziko rezistence

Více

Ředitel ČAFF Martin Mátl: centrální nákupy by se mohly v konečném důsledku prodražit

Více

Význam generických léků roste

Více

Na léky mají kvůli lepší kontrole přibýt kolky. Lékárníkům se to nelíbí

Více

Pacientům s onkologickými onemocněními se otevírají nové možnosti léčby

Více

Léky dostanou kolky. Kvůli nebezpečným padělkům

Více

Na léky mají kvůli lepší kontrole přibýt kolky. Lékárníkům se to nelíbí

Více

Lékárníci by měli prozradit výdělky na lécích

Více

Česká asociace farmaceutických firem na nové adrese

Více

Léky si vyzvednete tady! Doktoři tlačí pacienty do „svých“ lékáren

Více

70 procent Čechů se setkalo s nedostupností léků

Více

Nedostupnost léků zná většina Čechů

Více

Nedostupnost léčiv v ČR stále větší problém

Více

Průzkum: Nedostupnost léčiv v ČR stále větší problém

Více

S nedostupností léků se setkalo 70 % Čechů. Za dostupné léky by si raději připlatili

Více

S nedostupností léků se setkalo téměř 70 % Jihočechů

Více

Nedostupné léky Čechy trápí. Za jistotu by si raději připlatili

Více

Čeští výrobci léků mají nové vedení

Více

Zákaz kouření: Astmatiky čeká méně záchvatů, zdravotnictví ušetří miliony

Více

Od roku 2019 budou lékárny ověřovat všechny léky na předpis

Více

Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF) sdružující výrobce léčiv působící na území České republiky si zvolila nového předsedu představenstva.

Více

Pacienti s lehčími formami astmatu nejsou často správně diagnostikováni a tudíž ani léčeni

Více

Novým předsedou představenstva ČAFF je PharmDr. Michal Krejsta, MBA

Více

ČAFF: Generika ušetřila v léčbě astmatu za posledních 15 let téměř 10 mld. Kč

Více

Dostupnost léčby mají zlepšit biosimilars i nový registr

Více

Stát bude mít kvůli poslanecké tvořivosti problém postihovat nelegální vývoz důležitých léků

 

 
Více

Nové biosimilární léky pro onkologickou léčbu

Více

MUDr. JUDr. Petr Honěk: Cenový tlak na kompletní switch z biologik na biosimilars bude

Více

Pro léčbu rakoviny letos přijdou tři nové biosimilární léky

Více

Zákaz vývozu léků z Česka? Poslanci selhali, pomoci má Zeman

Více

Pacientský registr a biosimilars významně pomohou v léčbě IBD

Více

Poslanci podpořili svoji verzi zákona o léčivech

Více

Crohnova choroba ztrpčuje život

Více

Ohlédnutí za reexportem léčivých přípravků

Více

Malé lékárny mají problémy s dodávkami léků, stěžují si lékárníci. Výrobci a distributoři nesouhlasí

Více

Hrozí další kšeftování s léky. Jsou totiž moc levné

Více

Sněmovna trvá na dodání léků do dvou pracovních dnů

Více

Poslanci podpořili svoji verzi zákona o léčivech

Více

Sněmovna schválila novelu zákona o léčivech v poslanecké verzi, až praxe ukáže, zda uškodí či pomůže

Více

Distributoři budou mít povinnost dodat požadované léky do dvou dnů

Více

Biosimilars 2017 – pokroky v přijatelnosti odbornou lékařskou veřejností

Více

Miliardoví tajnůstkáři: stát se neumí bránit vývozu léků.

Více

Proléčenost biologickou terapií u pacientů s idiopatickými střevními záněty roste. Díky biosimilars

Více

Léčba chronických střevních chorob výrazně zlevňuje.

Více

Regulace reexportů léčiv – bude novela zákona konečně schválena Parlamentem ČR?

Více

Novelu zákona o léčivech hodnotí lékárníci, distributoři i výrobci odlišně.

Více

Komora prošetří odpovědnost lékárníků u nelegálních vývozů.

Více

Komora prošetří odpovědnost lékárníků u nelegálních vývozů.

Více

Výrobci léků: Malé lékárny nediskriminujeme.

Více

Léková novela v patu: poslanci mají rozhodnout mezi návrhy, z nichž jeden nevoní lékárníkům a druhý výrobcům.

Více

Zákon o léčivech se ocitá na tenkém ledě.

Více