Aktuality

Výběrová řízení na léky, zdravotnické prostředky i služby jsou dnes nedílnou součástí fungování státních a krajských nemocnic. Ne všichni se s nimi ale popasovali bez problémů. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže stále nachází řadu pochybení a rezervy pociťují i sami zadavatelé. Ruku by proto podle některých odborníků mohla podat jednotná metodika, která by některé časté chyby pomohla vymýtit. Přestože se ale téměř veškerá pozornost zaměřuje na výběr dodavatele, zakopaný pes leží u řady méně povedených nákupů někde jinde, například ve špatném marketingovém průzkumu. O problematice diskutovali odbornící - za přítomnosti předsedy Úřadu pro hospodářskou soutěž Petra Rafaje - u středečního kulatého stolu Zdravotnického deníku na téma Hospodářska soutěž, centrální nákupy, veřejné zakázky a veřejná podpora ve zdravotnictví.

 

 

Více

Program IV. ročníku konference Biosimilars,

která se bude konat 22. 2. 2018 ve FN Motol od 15.00 hod. je finální.

Přednášejícími budou:

Prof. MUDr. Karel Pavelka, DrSc.

Prof. MUDr. Milan Lukáš, CSc.

Doc. MUDr. Jana Prausová, PhD., MBA

Doc. MUDr. Marek Svoboda, PhD.

Doc. MUDr. Regina Demlová, PhD.

PharmDr. Petr Horák

Přihlašte se na 

http://biosimilars.caff.eu

Těšíme se na vás.

 

Více

V čele ministerstva zdravotnictví se od 5. 12. 1989, kdy nastoupil prof. MUDr. Pavel Klener, DrSc., až po právě končícího JUDr. Ing. Miloslava Ludvíka, MBA, vystřídalo 21 ministrů. S každým byla spojena velká očekávání, která se ale nenaplnila. Po prvních zlomových letech, kdy vznikl pojišťovenský systém a zprivatizovaly se ambulance, se stále čeká na reformu, především financování...

Více

První digitální lék – pilulku se zabudovaným senzorem – schválil do užívání americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Tím se otevřela nová fronta nejen pro farmaceutický průmysl, ale i takzvaný internet věcí, tedy propojení vestavěných zařízení s webem, napsal list Financial Times. 

 

Více

Důchodcům a dětem do 18 let se od nového roku sníží limity pro doplatky za léky. O vrácení peněz pacienti navíc nemusí zdravotní pojišťovny žádat. Ty je svým klientům budou vracet automaticky. Seniorům od 65 let a dětem do 18 let se limit sníží na 1000 korun. U důchodců nad 70 let pak klesnou dokonce na 500 korun. Novelu zákona schválila vláda už v červnu tohoto roku a v platnost vejde od ledna 2018.

 

Více

V roce 2045 bude na světě až 629 milionů nemocných cukrovkou, odhadují odborníci z Mezinárodní diabetologické federace. Nyní je to každý jedenáctý dospělý a náklady na léčbu jsou 727 miliard dolarů (16 bilionů korun) ročně, uvedl na tiskové konferenci k Týdnu diabetu Martin Prázný z Diabetologického centra III. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

 

Více

Léky přícházející na trh po vypršení patentu originálních léčiv mají stále větší podporu v USA, Británii i v dalších zemích. 

 

Více

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) dnes podal trestní oznámení na jednání dvou konkrétních subjektů, které jeho jménem oslovují lékaře a lékárníky a nabízí jim připojení k systému eReceptu za finanční úplatu několika tisíc korun. Kromě toho se tyto firmy snaží vylákat od zdravotníků jejich osobní data Na podvodné jednání SÚKL upozornil na svých stránkách již před několika dny. 

Více

Společnost Egis, která má centrálu v Budapešti, přináší na český trh biosimilární léčiva. Jde o biologickou variantu k lékům, jimž již vypršela patentová ochrana. Mají některé výhody oproti chemickým lékům a procházejí náročnějším schvalováním než klasická generika.

 

Více

Překvapivě to nejsou jen chybějící peníze, i když za tím samozřejmě jako motiv stojí. Světová zdravotnická organizace (WHO) za jeden z hlavních problémů globálního zdravotnictví považuje padělky léků. V nejchudších zemích světa na ně ročně umírají statisíce lidí. Jak je tomu v Česku? „V žádné z českých lékáren se doposud padělek neobjevil. Problém se týká pouze nelegálních nabídek na internetu,“ říká pro web Euro.cz mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Lucie Přinesdomová.

 

Více

Farmaceutický průmysl se opírá o celou řadu nástrojů na ochranu duševního vlastnictví. Zahrnují převážně patenty, a to včetně možnosti jejich prodloužení poté, co vyprší jejich základní lhůta. Jenže zastánci široké dostupnosti zdravotní péče, výrobci generických léků a zástupci některých členských zemí Evropské unie jsou přesvědčeni, že tato ochrana jde v některých případech příliš daleko. 

 

Více

Celkové snížení nákladů na zdravotní péči a větší dostupnost inovativní léčby, a to i pro pacienty v nízkém riziku či v časném stadiu onkologického onemocnění. To jsou hlavní důvody, které by podle řady odborníků měly přimět lékaře a nyní zejména onkology k používání biosimilárních léků. 

 

Více

Přelomovým okamžikem v onkologické biologické léčbě bylo na zářijovém kongresu ESMO v Madridu oznámení výsledků studie LILAC, která potvrdila, že biosimilární ABP 980 má v léčbě HER2+ karcinomu prsu stejné účinky a bezpečnostní ukazatele jako originální trastuzumab. ABP 980 by se tak měl brzy stát prvním biosimilárním lékem v onkologické léčbě. 

 

Více

Za jednatřicet let soužití s lupénkou poznal desítky nemocničních pokojů, intimní karamboly, neatraktivní zaměstnání a nakonec zhroucení. Ačkoli nemoc pokrývala až 90 procent jeho kůže, dnes díky biologické léčbě neví, že nějakou lupénku měl. 

 

Více

V pátek 8. září 2017 proběhne v Madridu ESMO symposium 2017 na téma biosimilars pro onkology: co potřebujete vědět. Cílem symposia je poskytnout onkologům příležitost seznámit se s biosimilárními možnostmi léčby, které mají potenciál zvýšit přístupnost pacientům, a které hrají klíčovou úlohu pro udržitelnost systému zdravotní péče.

Více

Na Facebooku platí stejná pravidla jako všude jinde, vysvětluje prodejcům léčivých přípravků Státní ústav pro kontrolu léčiv. V posledních letech se jeho úředníci při kontrolách reklamy na léky zaměřili na internet.

 

Více

Evropská komise schválila další biosimilar adalimumabu (Imraldi, Samsung Bioepis) v EU (referenční přípravek Humira, AbbVie) pro léčbu revmatoidní artritidy, juvenilní idiopatické artritidy, axiální spondylartritidy, psoriatické artritidy, psoriázy, dětské psoriázy, hidradenitis suppurativa, Crohnovy choroby, pediatrické Crohnovy choroby, ulcerózní kolitidy a uveitidy.

Více

V týdnu od 14. 8. Státní ústav pro kontrolu léčiv rozjížděl nové rozhraní pro centrální úložiště receptů. Souběžně s ním nechal běžet také stávající rozhraní, kvůli připravenosti IT dodavatelů pro softwary lékařů. Od dnešního dne, tedy 22. 8. bylo staré rozhraní definitivně vypnuto a vše již „běží na novém“.

 

 

Více

Evropská asociace nemocničních lékárníků (EAHP) vydala stanovisko k důležitým otázkám, které se týkají biosimilárních léčiv, včetně úlohy nemocničních lékárníků, vzhledem k zavádění biosimilars ve zdravotnictví z hlediska výběru, zadávání veřejných zakázek, logistiky, informací, vzdělávání a shromažďování reálných zkušeností. 

Více

O vývoji a inovaci generických léků i o spolupráci s vysokými školami hovořil Ing. Pavel Šebek, CSc., ředitel vývoje Zentivy, pro časopis Zdravotnictví a medicína. 

Více

Vědci z Vývojového centra Zentivy v pražských Dolních Měcholupech vyvíjejí množství generických léků, které jsou stejně učinné jako jejich originální vzor, ale přesto se od nich částečně liší. 

Více

SÚKL spustil pro vývojáře pilotní provoz nového systému elektronického receptu. Na produkčním prostředí je možné ověřit funkci lékárenského i lékařského SW. Lékaři na produkčním prostředí nemohou předepisovat nové elektonické předpisy a lékárníci nemohou digitalizovat papírové předpisy.

Více

Státní ústav pro kontrolu léčiv za účelem zvýšení informovanosti veřejnosti ve věci budoucích změn úhrad léčivých přípravků zveřejňuje Informativní přehled změn úhrad léčivých přípravků a potravin pro zvláštní lékařské účely.

Více

Česká asociace farmaceutických firem si uvědomuje riziko nákupu padělaných léku a podílí se na vytvoření systému snižujícího rizika jejich výskytu. Internet však zůstává rizikovým prostředím, kde lze transakce hůře kontrolovat.

Více

Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF) si zvolila nového předsedu představenstva. Tím je od minulého týdne PharmDr. Michal Krejsta, MBA. Jeho prioritami v čele asociace je úspěšné spuštění Národní organizace pro ověřování pravosti léčiv

Více

Tématem letošního ročníku semináře Biosimilars, pořádaným Českou asociací farmaceutických firem (ČAFF) na konci února 2017, byla zaměnitelnost (switch) z originálních na biosimilární přípravky. 

Více

V současné době vzniká zkušební verze systému, který bude napojen na testovací prostředí, ve kterém budou provedeny funkční, integrační a bezpečnostní testy. Tato fáze bude ukončena během dubna. 

Více

V návaznosti na úspěšnou akci v roce 2016, kdy se slavilo 10. výročí příchodu prvních biosimilars do EU, organizuje Biosimilar Medicines Groupbude výroční konferenci s názvem Biosimilární léky: klíčový hráč udržitelnosti zdravotní péče, která se bude konat v Londýně ve dnech 23. a 24. března.

Více

Ve čtvrtek 23. 2. proběhl již třetí odborný seminář Biosimilars: budoucnost biologické léčby, který se bude konat v Kongresovém sále Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Hlavním tématem letošního setkání byla zaměnitelnost biosimilars a příchod nových biosimilars na český trh. 

Více

Potřebuje české zdravotnictví otevřená data? V Praze o tom 7. března promluví například Emma Doyle z britské National Health Service na 2. ročníku veletrhu Open Data Expo, jehož cílem je podpořit dialog mezi těmi, kteří publikují otevřená data, a těmi, kteří je využívají v praxi.

Více

Evropské sdružení zastupující výrobce léčivých přípravků, paralelních distributorů, velkoobchodníků s farmaceutickými výrobky a lékárníky oznámili řadu doporučení týkajících se poskytování informací, jež mají pomoci řešit nedostatek léků.

Více

Dnes se v prostorách klinického centra ISCARE pod záštitou České asociace farmaceutických firem (ČAFF) a České gastroenterologické společnost (ČGS) konala tisková konference na téma: Crohnova choroba a ulcerózní kolitidy.

Více

Výrobci léků čelí v posledních týdnech pomlouvačné kampani ze strany lékárníků, dle kterých výrobci spolu s distributory diskriminují vysokými cenami malé lékárny. Sdružení lékárníků používají na podporu svých tvrzení příběhy jednotlivých pacientů, kteří byli například nuceni si svůj lék vyzvednout v lékárně v sousedním městě. 

Více

Dovolujeme si Vás jménem České asociace farmaceutických firem (ČAFF) a České gastroenterologické společnosti (ČGS) pozvat na tiskovou konferenci s názvem "Crohnova choroba a dostupnost léčby v ČR", která se uskuteční v úterý 24. 1. 2017 od 9.00 hod. ve 14. patře Lighthouse office v Praze

Více

Dovolujeme si vás pozvat na již třetí odborný seminář Biosimilars: budoucnost biologické léčby, který se bude konat ve čtvrtek 23. 2. 2017 od 15:00 v Kongresovém sále Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Hlavním tématem letošního setkání je zaměnitelnost biosimilars. 

Více