Zrušit načítání

Překvapivě to nejsou jen chybějící peníze, i když za tím samozřejmě jako motiv stojí. Světová zdravotnická organizace (WHO) za jeden z hlavních problémů globálního zdravotnictví považuje padělky léků. V nejchudších zemích světa na ně ročně umírají statisíce lidí. Jak je tomu v Česku? „V žádné z českých lékáren se doposud padělek neobjevil. Problém se týká pouze nelegálních nabídek na internetu,“ říká pro web Euro.cz mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Lucie Přinesdomová.

SÚKL je pouze jedním z orgánů, které se oblastí nelegálních a padělaných léčiv v Česku zabývají. Záchyty padělků v praxi provádí i Celní správa a Policie ČR. Do SÚKL se pak dostane část těchto přípravků, a to tehdy, je-li vyžadována laboratorní analýza zachycených vzorků. Ústav dále provádí monitoring internetového prostředí a také kontrolní nákupy. Informace a statistiku zachycených nelegálních a padělaných léků v Česku SÚKL zveřejňuje na svých webových stránkách

Databáze falzifikátů za období od května 2010 do 25. září 2017 obsahuje 368 záznamů o padělaných lécích. Mezi nimi převládají s velkým náskokem anabolika následovaná vasodilatancii – tedy léky na rozšíření cév. Mezi padělky se však nacházejí i léky na závažná nádorová onemocnění (cytostatika).

Placebo, nebo rovnou jed?

Jedná se v případě falšovaných léků o neškodná placeba, nebo i o zdraví či životu nebezpečná farmaka? „Pokud provádíme laboratorní analýzu zachycených padělků, zkoumáme obsah účinné látky. Ten bývá různý – padělek nemusí obsahovat účinnou látku vůbec, často se ale stává, že látka je v léku i v mnohonásobném množství, než jaké je deklarováno na obalu. Ze zahraniční pak víme, že padělky často obsahují látky, které nemají v lécích co dělat, od jedu na krysy přes těžké kovy až po ředidla a různá plnidla,“ upřesňuje mluvčí SÚKL.

Současně varuje, že pokud někdo nakupuje a užívá léky získané nelegální cestou, tedy léky na předpis zakoupené mimo schválenou lékárnu, vždy se jedná o obrovské riziko: „I kdyby lék obsahoval, co má, nikdy není jasné, zda byly dodrženy podmínky skladování. U takového léku nikdy není možné zaručit, že je kvalitní, účinný a bezpečný.“

Odkud zjišťované padělky léků tedy nejčastěji pocházejí? „Zpravidla se jedná o země, jako je Indie, Thajsko, Čína a podobně. To se týká nelegálního trhu. U oficiálního trhu, tedy výrobců, distributorů a lékáren, jsou podmínky zacházení s léčivými přípravky stanoveny zákonem o léčivech a právními předpisy. Je také potřeba říci, že v žádné z českých lékáren se doposud padělek neobjevil. Tato problematika se týká pouze nelegálních nabídek na internetu,“ říká mluvčí SÚKL.

 

Share: